Menu

 

 

facebook-pro-01-535x535

Božolė

BožoleLT

 

Nelipo iš traukinio

Šiais, 2012 metais, siaurasis geležinkelis surengė 2 traukinius (lapkričio 16 ir 17 d.), skirtus prancūziškąjai Beaujolais Nouveau tradicijai. Siauruko žinovų tarpe šios iškylos laikomos pačiomis įspūdingiausiomis, jos trunka 5-6 valandas. Nors iškylų programa indentiška, tačiau kiekvienas vakaras būna savitas ne tik dėl improvizuotai pateikiamos informacijos, muzikos atlikimo, bet ir dėl kas vakarą besikeičiančios publikos, kuri pasiekia mus iš įvairių Lietuvos miestų ir iš užsienio (šiais metais iš Liuksemburgo) ir laisvai tarpussavyje bendrauja. Išvykome iš Panevėžio.

Kelionė siauruku į buvusį Troškūnų vienuolyną su čiobrelių arbata ir prancūziškomis bandelėmis netruko. Trijuose vagonuose pasikeisdami vingrias melodijas raitė du akordeoninkai. Keleiviai, išlipę Troškūnų stotyje patenka į sutemas, iš kurių išveda žvakėmis apšvietas takas. Per keletą minučių autobusu pasiekėme Troškūnų vienuolyną. Pirmiausia gidas palydėjo į požemius, kur trumpai pristatė vienuolyną ir šiurpokas istorijas iš Troškūnų praeities. Po to svečiams atverėme vienuolyno menę. Čia mūsų keleivius pasitiko pranciškoniškais abitais pasirėdę ir patarnauti nusiteikę jaunuoliai. Švelnius jausmus provokavo nuostabus smuiko ir gitaros duetas (V. Špučys ir R. Januševičius). Kerinti muzika sklandė tarp siauruko keleivių ir šimtų žvakių liepsnelių. Didžiuliai vaisių krepšiai ant stalų liudijo, kad puikiausios žemės dovanos čia skirtos mūsų keleiviams.

Šventinės vakarienės pradžioje pristatėme Beaujolais Nouveu tradiciją, Božole regioną Prancūzijoje. Šiais metais plačiau priminėme vienuolynų ir vyno kultūros ryšius istorijoje, pasidžiaugdami ta situcija, kad mes jauno vyno sutiktuves išgyvename būtent vienuolyne. Ši vertinga informacija sudarė šventinės iškylos reikšmingą edukacinę dalį.

Jaunasis vynas buvo išlaisvintas iš butelių ir mūsų keleiviai jį noriai ragavo. Pirmoji taurė – iš tradicijos steigėjo ir gamintojo Les Vins George Duobeauf – Beaujolais Village Nouveau. Visas vakaras skendėjo nuostabios akustinės muzikos garsuose. Užkandžiams buvo patiekti aukštaitiški kietieji ir pusminkščiai sūriai su džiovintomis slyvomis, taip pat Brie ir Memel blue, melionų užkandis, vynuogės. Vakarienės išskirtinumas - nepaprastas troškinys, kuriame sumaniai sujungtos prancūziškos ir lietuviškos kulinarinės tradicijos. Šis kvapnus troškinys ruošiamas iš keliolikos rūšių produktų su gausybe daržovių, baltuoju vynu, paskaninamas 36 mėnesius brandintu sūriu ir šviežiais, kapotais svogūnaičių laiškais. Vakarui įpusėjus dainininkas Vaidas Dzežulskis atliko prancūziškų šlagerių programą. Vakarienės tvarką užtikrino kuklūs šeimininkai pranciškoniškais abitais, nepastebimai nurinkdami panaudotas užkandžių lėkšteles.

Nors jauno vyno šventė tęsėsi daugiau nei penkias valandas, dalis keleivių, grįžę siauruku į Panevėžio stotį, nelipo iš traukinuko. Norėjosi kad patirti įspūdžiai tęstųsi. Mašinistui Kęstučiui teko palukūriuoti, kol iškylautojai patikėjo, kad šventė baigėsi. Bilietas į Božolė reisą kainavo 128 Lt. Mūsų partneris - Anykščių kultūros centro Troškūnų skyrius.

 

{ppgallery}keliones/bozole_2012{/ppgallery}